نبرد آبی ها و سرخ پوشان ایران در جام باشگاه های آسیا

قرار است مرور کنیم هر چه در حاشیه و متن بازی آخر استقلال و پرسپولیس در مرحله گروهی گذشت و رسید به اینجا. اینجا که استقلال با پاختاکور پنجه در پنجه خواهد انداخت و پرسپولیس به السد ستاره محور تن داده. بعد از آن نوبت بیم و امیدهای این دو بازی می‌رسد تا تحلیلی کوتاه بر آنها هم داشته باشیم.

کرونا به نفع سرخابی

قبل از تعطیلی طولانی مدت استقلال و پرسپولیس روی هم یک امتیاز داشتند و التعاون در حد تعاونی کارکنان صداوسیما بازی نمی‌کرد و الوحده امارات هم از گروه استقلال غیب نشده بود. اگر کرونا نبود استقلال با استراحت به شرطه عراق نمی‌رسید و مانژوکیچ از الدوحیل بار سفر نمی‌بست. لااقل اگر اسپایر و کمپ تمرین و میلیون دلار نداریم شانس بغلمان کرده. به هر حال در هر شری، خیری هم هست.

 

فرهادی که هست و نیست

بعد از بازی مهدی قائدی یک استوری منتشر کرد که اسکرین شاتی از ویدئو چت او با فرهاد مجیدی بود. در واقع فرهاد فرصت را غنیمت شمرده بود که ثابت کند این تیم نامجو نبود و تیم من بود. فرهادی که از گذشته تا امروز همیشه رفیق گلستان بوده و وقت گرمابه در حد ویدئو چت به داد استقلال رسیده. شاید بهتر باشد او در جای دیگری مشق مربیگری کند و در سال‌های آینده با تجربه و احترام بیشتری به استقلال فکر کند.

 

مادری از جنوب با عشق

بعد از بازی پرسپولیس و الشارجه که حسابی تیم سرخ ایران را شارژ کرد عکسی منتشر شد که در آن مادر عیسی آل کثیر دست به تسبیح و دعا برای موفقیت پسرش دعا می‌کرد. همه مادرها همین هستند؛ یک آغوش همیشگی برای وقت‌های که بازنده شدی و تسلا می‌خواهی یا یک عالمه انرژی مثبت و دعا برای به دست آوردن پیروزی در روزهای دشوار. حالا عیسی با یک گل جاندار از فشارها گریخته و به آرامش رسیده و منتظر پکیج بعدی انرژی و دعا از سوی مادر است که به قطر برسد. برای بازی با السد قطر این پکیج خیلی به کار می‌آید.

 

نامجوی نجیب در جستجوی ستاره سوم

آنهایی که دهه شصت و اوایل دهه هفتاد را به یاد می‌آورند می‌دانند مجید نامجو مطلق تا چه اندازه ستاره بود. اگر امروز بازی می‌کرد واقعا قیمت نداشت. اما هیچوقت از استقلال زیاد نخواست و سهمی در نظر نگرفت. حتی حاضر شد کنار مرفاوی و مجیدی هم به استقلال کمک کند. نجابت در وجود او نهادینه است و اهل مصادره برد و فرار از عقوبت شکست نیست. در دو بازی اخیر خوب استقلال را چیده و عالی تعویض کرده تا به پاختاکور سخت و محکم برسد. تیمی فیزیکی با بازیکنانی انفجاری چون ماشاریپف. همه استقلالی‌ها دوست دارند با او به قهرمانی سوم و ستاره سوم برسند. این بار باید ثابت کند بدون وریا و میلیچ هم می‌تواند ترکیب استقلال را درست و روبراه بچیند. بازی قبل که از حضور همزمان قائدی و دیاباته و ارسلان مطهری استفاده کرد نشان داد برای سرمربیگری در استقلال دیر اقدام کرده و تنها نجابت او باعث شده بود دستش به صندلی نفر اول تیم نرسد. این روزها همه استقلالی‌ها او را دوست دارند چون بی هیچ اطواری برای کمک به این تیم آمد و با تمام انگیزه شروع به کار کرد.

 

یحیی؛ برانکویی روی دور تند

همه چیز برای یحیی گل‌محمدی با سرعت برق و باد می‌گذرد. برانکو برای رسیدن به قهرمانی لیگ و صعود از مرحله گروهی آسیا دو سال و نیم وقت گرفت و لیگ را گلچین کرد و ستاره خرید اما یحیی در شش‌ ماه به همه این‌ها در پرسپولیس رسید. همه اتفاقات خوب برای او به سرعت از راه می‌رسند و بعید نیست فینال آسیا را هم با پرسپولیس تجربه کند. در دور گذشته رقابت‌ها پرسپولیس برانکو در مرحله گروهی حذف شد و این بار در روز آخر با صدرنشینی صعود کرد‌. اتفاقی که اگر برعکس بود با انبوهی از تحلیل‌های سطحی روبرو بودیم که حرف از تفاوت مربی خارجی و ایرانی می‌زدند. یک روز باید دوزاری ما بیفتد که مربی خوب و بد داریم نه مربی خارجی و داخلی.

 

علی شگفت‌انگیز؛ علی رفتنی

حتی اگر فرض کنیم علی کریمی تا هفته پیش هیچ پیشنهادی از خارج نداشت و تنها برای بازارگرمی با استقلال تمدید نمی‌کرد قطعا با دو نمایش اخیر خود در بازی‌های استقلال پیشنهاد باران خواهد شد. بعید است استقلال بتواند او را با این کیفیت نگه دارد و باید سراغ گزینه‌های دیگری برود. استقلال اگر بتواند با او به فینال آسیا برسد لااقل حسرت این را نخواهد داشت که با حضور چنین ستاره‌ای نتوانسته موفقیت بزرگی در ۲ سال اخیر کسب کند و این جدایی قریب‌الوقوع به پایان شیرینی می‌رسد.

 

دردسر آبی؛ نیروی هوایی پاختاکور

پاختاکور تیم شگفت‌انگیزی نیست اما دور ریز چندانی ندارد. دلیل آن هم حضور سران و سرگیف قد بلند در تیم‌ پاختاکور است که قدرت تمام‌کنندگی بالایی دارند. این تیم از کناره‌ها خوب سانتر می‌کند و از هیچ کاشته‌ای راحت نمی‌گذرد. نامجو مطلق باید امیدوار باشد که سیاوش یزدانی به بازی برسد و مصدومیت روزبه چشمی به حدی نباشد که نتواند در نبردهای هوایی موفق عمل کند. با توجه به اینکه وریا و میلیچ هم حضور ندارند استقلال روز سختی در کناره‌های زمین خواهد داشت.

 

دردسر سرخ؛ کازورلا، بونجاح و چند داستان دیگر

از آخرین باری که السد و پرسپولیس به یکدیگر رسیدند کمی بیشتر از یک سال می‌گذرد. السد با آن روزها خیلی فرق کرده و از چهار، دو، سه، یک پرتغالی به چهار، سه، سه اسپانیایی تغییر فاز داده است. این یعنی پشت سر بونجاح دو هافبک طراح و خلاق، نام تائهی و کازورلا حضور دارند و روی دست این دو نفر عفیف و حیدوص به پرسپولیس حمله خواهند کرد. پرسپولیس برای پیروزی نیاز به ترمیم قلب دفاعی خود و رویکردی فیزیکی در بازی دارد تا پیروز شود. کنعانی زادگان و شجاع خلیل زاده باید روز بی اشتباهی را پشت سر بگذارند تا پرسپولیس در نیمه دوم بتواند ضربه خود را وارد کند. آنها نباید فراموش کنند که برای کازورلا و رفقا توپ در محوطه جریمه مثل یک ضربه پنالتی می‌ماند و شانس بالایی برای گل شدن دارد.

اگر علیپور در پرسپولیس باقی می‌ماند این بازی یک لول برای پرسپولیس آسان‌تر می‌شد.

 

دردسر پاختاکور؛ داینامیک مثلث طلایی

حضور همزمان قائدی، دیاباته و ارسلان مطهری در بازی برای هر تیمی می‌تواند یک خبر بد باشد. این مثلث با داینامیک و جابجایی بسیار بالایی در زمین فوتبال ایفای نقش می‌کنند و البته به راحتی هم یکدیگر را پیدا می‌کنند. اگر بازی این مثلث بگیرد پیروزی از دستان استقلال دور نخواهد بود. کاش خریدهای تازه استقلال پشت شکایت شفر گیر نمی‌کردند تا از کیفیت آنها در این روزهای مصدومیت بازیکنان کلیدی استفاده شود.

 

دردسر السد؛ رسن و جادوی ضربات ایستگاهی

رسن یک بازیکن خوب است که عالی از ضربات ایستگاهی به نفع تیمش استفاده می‌کند. حرکات او در کناره‌های زمین و گرفتن خطا و کرنر علاوه بر ایجاد سکته در بازی السد فرصت‌های مناسبی برای آل‌کثیر، شجاع خلیل‌زاده و کنعانی زادگان ایجاد خواهد کرد تا با ضربات سر دروازه السد را فتح کنند.

 

شانس برابر استقلال و پرسپولیس برای صعود

سرخابی‌ها هر دو به رقیبانی رسیده‌اند که بعید است به پیروزی پرگل دست پیدا کنند یا از آن طرف به شکستی وحشتناک رضایت بدهند. احتمالا در پایان دور روز به بازی‌هایی چشم دوخته‌ایم که تیم‌ها به سختی از پس یکدیگر بر می‌آیند و همه چیز نزدیک و نفس‌گیر خواهد بود.

 

 فینال ۲ میلیون دلاری و پایان رنج‌ها

استقلال و پرسپولیس هر کدام که بتوانند به فینال لیگ قهرمانان آسیا برسند شانس این را دارند که بخش بزرگی از بدهی‌های خود را تصفیه کنند و از شر محرومیت نقل و انتقالاتی و جرایم بیشتر خلاص شوند. اگرچه هزینه این مبلغ معمولا به دست مدیرانی است که حل مساله کوتاه مدت باشگاه را به منافع بلند مدت ترجیح می‌دهند و همین منبع مهم را صرف بزرگ کردن هزینه‌های جاری باشگاه می‌کنند.

گذشتن از پاختاکور و السد یک گام بلند برای رسیدن به این منبع و کنار گذاشتن بخشی از این مشکلات خواهد بود. تا ببینیم چه می‌شود.

 

و پایان؛ برای خودت دعا کن

در پایان می‌توان گفت هیچ‌کدام از تیم‌هایی که نماینده لیگ ایران در این رقابت‌ها بودند حکم تیم ملی را ندارند و طبیعی است که هواداران تنها آرزوی موفقیت تیم خودشان را داشته باشند. مدتی بعد هر گونه تیم ملی سازی از تیم‌های باشگاهی با نفرت‌پراکنی‌ها و حتی بی ارزش کردن شان تیم ملی همراه خواهد بود. پس بهتر است برای تیم‌ مورد علاقه و قبل‌تر آن خودمان دعا کنیم تا در این روزگار سخت و نفس‌گیر کم نیاوریم. بدانیم هیچ فوتبالی ارزش آن را ندارد که روبروی هم بایستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *