مربیان استقلال

مربیان استقلال در 7 سال اخیر

برای یک استقلال زخمی؛ لحظه‌های آبیتُ حروم نکن!

طرفداران استقلال پس از شاهکار اخیر هیئت مدیره منصوب وزارت ورزش و برکناری مدیرعامل تیم‌شان حسابی کلافه و عصبانی‌اند. آنها این بار روبروی مجلس رفتند و خواستار برکناری وزیری شدند که روزگارشان را سیاه کرده است. حق هم دارند. هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که این تقصیر را از گردن مسعود سلطانی فر بردارد. باور ندارید؟ پس بیایید با هم مرور کنیم در این 7 سال تغییر و تحول مربیان استقلال، چه بر استقلال گذشت.

سوزاندن قلعه‌ نویی برای قدرت گرفتن رقیب!

امیر قلعه نویی

فصل ۹۱-۹۲ بود که استقلال با همه مشکلات از جمله بی پولی که باعث جدایی زندی، توزی و جانواریو شد قهرمانی لیگ را به دست آورد. فقط همین نبود؛ استقلال از گروه مرگ با پشت سر گذاشتن الهلال، العین و الریان از گروه صعود کرد و الشباب امارات را هم گلباران کرد و به ۸ تیم برتر آسیا رسید. دریافتی بازیکنان استقلال در آن فصل کمتر از ۳۵ درصد بود و با مدیریت امیر قلعه‌نویی مشکلی پیش نیامد. در حالی که در ۲ سال پایانی دولت محمود احمدی‌نژاد رویانیان، رییس وقت ستاد سوخت مدیرعامل پرسپولیس بود و به هر روشی پول به پرسپولیس می‌رساند تا بازیکنان ملی‌پوش را درو کند. با آمدن دولت روحانی پروژه تخریب استقلال هم کلید خورد. در همان ابتدا به خاطر عدم تزریق منابع مالی به استقلال ستاره‌هایی مثل جباری، حمودی و فرزاد حاتمی از تیم جدا شدند. آن هم در زمانی که استقلال تنها نماینده ایران در ۸ تیم برتر آسیا بود و باید به مصاف بوریرام تایلند می‌رفت که ۶ بازیکن اسپانیایی داشت. استقلال در آن زمان نه برای صداوسیما و نه برای وزارت ورزش حکم تیم ملی را نداشت. نه تنها پولی به تیم تزریق نمی‌شد بلکه در برگزاری مسابقات لیگ هم همکاری و کمکی به استقلال نمی‌شد‌. با همه این‌ها استقلال هم در بازی رفت و هم در بازی برگشت بوریرام را شکست داد و تنها تیم غرب آسیا در ۴ تیم برتر آسیا لقب. در آن زمان مسابقات لیگ قهرمانان به صورت شرقی و غربی برگزار نمی‌شد و تیم‌ها از مرحله یک چهارم شانس برخورد با تیم‌های شرقی یا غربی را داشتند. اگر استقلال آن زمان هم از موهبت بازی نکردن با تیم‌های شرقی برخوردار بود قطعا به فینال می‌رفت و شانس قهرمانی سوم در آسیا را هم داشت. استقلال بعد از بوریرام مقابل سئول که بازیکنان خارجی سرشناسی داشت شکست خورد و حذف شد.

باز هم استقلال به مسیر خود ادامه داد و قهرمان نیم‌فصل شد. اما گرفتن منابع مالی از استقلال باز هم کار خود را کرد. نکونام، مجیدی و پژمان منتظری از استقلال رفتند و تیم خالی و پر از کمبود شد. فرسودگی و کوچک شدن آن تیم در روزهای آخر فصل ۹۲-۹۳ باعث نتایج ضعیف شد و استقلال پنجم جدول شد.

فصل ۹۳-۹۴ یک سورپرایز وحشتناک برای هواداران استقلال داشت به نام امیررضا خادم که از همان ابتدا تبعیض را در تیم‌داری وزارت ورزش پایه گذاشت. برای استقلال بودجه ۲۵ میلیاردی مشخص کرد و برای پرسپولیس بوده ۳۵ میلیاردی!!

حتی با این تبعیض هم در ۷ هفته ابتدایی ۶ برد در کارنامه استقلال ثبت شد و پرسپولیس شروع بدی داشت. هنوز تابستان تمام نشده طرحی به نام خصوصی سازی در انداختند که باعث شد منابع مالی استقلال به طور کامل در تابستان ۹۳ قطع شود.

بعد از آن افت استقلال شروع شد و بازیکنان یکی یکی ساز جدایی کوک کردند و با امیر قلعه‌نویی مشکل پیدا کردند. آندو تیموریان تک ستاره باقی مانده در آن تیم هم نیم‌فصل از تیم جدا شد و نبود منابع مالی باعث شد استقلال فصل را با رتبه ششمی به پایان برساند.

 

آغاز دوره مظلومی و ظهور حاج حسین هدایتی

مظلومی

بعد از پایان دوره امیر قلعه‌نویی در استقلال به صورت تعمدی نوبت به حضور پرویز مظلومی و حمایت منصور پورحیدری، پدر استقلال رسید.استقلال این فصل را هم عالی شروع کرد و پرسپولیس با برانکو شروع ضعیفی داشت.

اما پرسپولیس یاوری را کنار خود داشت که در هر بزنگاهی آنها را از بحران خارج می ‌کرد اما در کنار استقلال چنین کسی وجود نداشت. وزارت ورزش هم با فشار و بیانیه علیه داورها فضا را برای موفقیت پرسپولیس فراهم می‌کرد.

حسین هدایتی با پول‌پاشی از طریق وام‌های بی حساب کتابی که گرفته بود پرسپولیس را سرپا نگه می‌داشت و از آن فصل پرسپولیس توانست فاصله جدی مالی با رقبا ایجاد کند. اگرچه پرسپولیس در کورس رقابت‌ها حتی از پس استقلال خوزستان هم بر نیامد و قهرمان نشد.

 

فصل سیاه منصوریان

علیرضا منصوریان

با آمدن منصوریان نقل و انتقالات شلوغ استقلال شروع شد. استقلال کاوه رضایی را گرفت و با وحید امیری هم به توافق رسید. اما دسته چک حاج حسین که وصل به جیب معلمان بیچاره بود باعث شد مبالغی به فدراسیون پرداخت شود تا او و جلال حسینی و بیرانوند راهی پرسپولیس شوند.(طبق صحبت‌های حسین هدایتی با روزنامه گل)

در این بین اتفاقی افتاد که پرسپولیسی‌ها فکرش را نمی‌کردند. طارمی و رضاییان با ریزه اسپور به توافق قطعی رسیدند و قرارداد خود را با پرسپولیس تمدید نکردند. اما باز هم حاج حسین دست به کار شد و این دو را با همکاری فدراسیون به پرسپولیس برگرداند که بعدا معلوم شد در پرونده طارمی جعل هم رخ داده است.

هر کدام از این دو نفر باز نمی‌گشتند پرسپولیس شانس خود را برای قهرمانی از دست می‌داد چون این ۲ نفر روی ۷۰ درصد از گل‌های پرسپولیسی تاثیر مستقیم داشتند. سوال این بود که چرا وزارت ورزش اجازه حضور چنین افرادی حتی با پیشینه سالم‌تر را در کنار استقلال نمی‌پذیرد؟ واضح است. قرار بود استقلال با منصوریان به یک تیم متوسط تبدیل شود. طارمی در آن فصل چیزی حدود ۴ میلیارد دستمزد گرفت که معادل ۱ میلیون دلار در آن زمان بود. اگرچه وزارت ورزش مدام از هزینه‌های استقلال گله داشت!

منصوریان ۲ سال در استقلال بود و نتوانست در کنار ستاره چیدن پرسپولیس از لیگ گلی بچیند. همیشه بنجل‌ها به او می‌رسید و با رفتن کاوه رضایی هیچ حرفی برای گفتن نداشت.

 

عالیجناب شفر و بازگشت استقلال

شفر

شفر با سیصد هزار دلار مربی استقلال شد و تیم از هم گسیخته منصوریان را به نظم رساند. روزهای خوب استقلال با تیام و جپاروف شروع شد. گروه مرگ آسیا له شد، استقلال دربی را برد و جام حذفی هم فتح شد.

همه چیز خوب بود تا اینکه وزارت ورزش به علت جلوگیری از ثبت قراردادهای نجومی اجازه تمدید با جپاروف و تیام را به استقلال نداد.(داورزنی در گفتگو با صداوسیما این موضوع را تایید کرد)

در حالی که در همان زمان بیرانوند قراردادی ۸ میلیاردی با پرسپولیس داشت. استقلال با همه کارشکنی‌ها توانست بار دیگر به کورس بازگردد اما با وجود کسب بیشترین امتیاز در نیم فصل دوم نتوانست قهرمان شود. هنوز فصل تمام نشده بود که مدیریت استقلال در شاهکاری شفر را برکنار کرد تا بدهی بزرگی روی دست استقلال بماند.

 

استراماچونی؛ غیرقابل پیش‌بینی و دوستداشتنی

استراماچونی

طرفداران استقلال بعد از استراماچونی به دنبال یک مربی تراز اول بودند. کسی که امتحان پس داده باشد و تیم را به روزهای اوج برگرداند.

استراماچونی مربی جوانی بود که شکست‌های زیادی در کارنامه داشت اما برای استقلال خوب نشست و بعد از ناکامی‌های ابتدای فصل تیمی قلدر ساخت که مدعی تمام جام‌ها بود. بعد از صدرنشینی در لیگ برتر ناگهان خبر تا حالا هیچ پولی به او پرداخت نشده است و قرار است قراردادش رو فسخ کند. فسخ کرد و رفت.

طرفدار استقلال ماند و کلی آرزو که باید با یک مربی مثل فرهاد مجیدی آن را ادامه می‌داد. یک مربی جوان و بی تجربه که یک تیم جوانان هم هدایت نکرده بود.

اما در باشگاه رقیب که بازیکنان مدیریت پرسپولیس با کالدرون مشکل داشتند کاری کردند که جای او را یحیی گل محمدی، سرمربی پدیده مدعی بگیر و باز هم در کورس قهرمانی باقی بماند.

همین شد که استقلال بعد از تجربه چند بازی بدون سرمربی و هدایت مجیدی به یک تیم متوسط بدل شد و اگر بعضی تیم‌ها به علت تعطیلات کرونایی لیگ افت نمی‌کردند سهمیه هم نمی‌گرفت.

یک نکته همیشه مبهم ماند؛ چرا امیر قلعه‌نویی و جواد نکونام قابلیت هایجک شدن برای سرمربی‌گری استقلال نداشتند؟ لابد دلیلی نداشته استقلال از متوسط بودن در بیاید.

 

سال پایانی دولت و تیر خلاص به استقلال

تیم استقلال

این بار استقلال فصل شروع نشده کارش تمام شده است. با یک قانون من درآوردی اجازه بازگشت استراماچونی داده نشد و زمان بسیاری تلف شد. مدیرعامل تیم هم یک شبه برکنار شد و نامه فسخ دیاباته آمد. استقلال امسال از همان ابتدا برای متوسط بودن آماده شده است.

کلام آخر

آنچه در این مدت به استقلال گذشته در دهه هفتاد هم با شدت بیشتری برای استقلال رخ داده بود اما تیم قد راست کرد و قهرمان شد و تا فینال آسیا هم رفت. این روزها هم برای هواداران استقلال می‌گذرد و آنها تنها باید یاد بگیرند در روزهای سخت هم دست از تیم خود نکشند و به قول شاعر:

توی این ثانیه های بی رمق لحظه های آبیتُ حروم نکن .. این روزا ابری و خاکستریه شبای آفتابیتُ حروم نکن

بنر تبلیغاتی سایت شرط بندی تاک تیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *