شرح حال زندگی آیدین آغداشلو

آیدین آغداشلو از چهره‌های سرشناس در زمینه هنر، گرافیک و نویسندگی در ایران معاصر می‌باشد که خدمت‌های زیادی را طی سال‌های متوالی به جامعه هنری ایران کرده است. این چهره مطرح و سرشناس آثار فاخری از خود به یادگار گذاشته است. بسیاری از افراد او را به عنوان تصویرگر شناخته شده کتاب‌های درسی، مجلات و موسسات داخلی و بین‌المللی می‌شناسند. آیدین آغداشلو تا به حال دو بار در کشورمان نمایشگاه شخصی برگزار کرده است، نخستین نمایشگاه آن در سال 1354 در انجمن ایران و آمریکا در تهران بود و دومین بار آن در آبان ماه 1393 در گالری اثر برگزار شد.

این چهره تاریخی و معروف در زمینه نویسندگی نوشته‌هایی در نقد هنری و سینمایی، پژوهش‌های تاریخ هنر و سفرنامه انجام داده است. پیش از انقلاب در دفتر فرح پهلوی فعالیت خود را شروع کرد بعد از آن پس از انقلاب 1357 ایران آغداشلو برای مدتی بیکار بود تا در سال 1358 به کار گرافیک روی آورد و بعدا در سال‌های آغازین دهه 1360، او به تحقیق و نوشتن فیلم‌نامه برای دو فیلم تاریخچه خط و کارگاه‌های سنتی پرداخت و کلاس‌های نقاشی راه انداخت. تشکیل کلاس‌های نقاشی آیدین آغداشلو با استقبال بالایی روبرو شد و همچنین هنرجوهای زیادی را جذب کرد و به آن‌ها حرفه‌ای آموزش داد و در نهایت کلاس‌های آن نتیجه بسیار مثبتی برای شرکت‌کنندگان در بر داشت. در سال 1362، وی در ساختن مجموعه به سوی سیمرغ که درباره تاریخ نقاشی ایران از آغاز تا سده چهاردهم قمری بود همکاری کرد.

سبک آیدین آغداشلو روش ریزه‌کاری و استادکاری در نقاشی کلاسیک است که سبکی خاص و جذاب است. در مراسمی که در سال 1394 در سفارت فرانسه در ایران برگزار شد آغداشلو نشان هنر و ادب شوالیه فرانسه را دریافت کرد. زن اول او یعنی شهره آغداشلو از سال 1351 تا 1359 با وی زندگی کرد و بعد از طلاق از او با همسر دوم خود آشنا شد که از آن دو بچه به نام‌های تارا و تکین دارد. این هنرمند خوش‌ذوق رشتی دارای آثار برجسته‌ای مانند خاطرات انهدام، هویت در ستایش ساندرو بوتیچلی می‌باشد. آیدین آغداشلو فرزند محمد بیک آغداشلو و مادرش ناهید نخجوان نام دارد.

زندگی‌نامه هنری آیدین آغداشلو

این هنرمند محبوب در محله آفخرای رشت به دنیا آمد. آموزش نقاشی را از 5سالگی آغاز کرد و در کلاس‌های نقاشی موسیو بازیل در سن 11سالگی در محله قلهک تهران پیش از انقلاب، ثبت‌نام کرد و از 16سالگی طراحی گرافیک را در موسسه آشنا شروع کرد. در سال 1359 تدریس در دانشکده هنر در دانشگاه الزهرای تهران را آغاز کرد اما بعد از انقلاب فرهنگی کار خود را از دست داد. بعد از آن دچار شرایط سختی از لحاظ مالی شد و برای بهبود وضعیت خود به نقاشی و فروش آن‌ها می‌پرداخت. از جمله فعالیت‌های استاد در دهه شصت بود که در آن زمان کلاس‌های نقاشی کارگاه آزاد هنرکده زنگار و نوشتن نقد فیلم در مجلات داخلی، از دیگر فعالیت‌های استاد است. برخی آثار آیدین آغداشلو الهامی از کارهای سالوادو دالی و طراحی فضای سورئال بود. از مهم‌ترین جایزه‌هایی که طی این سال‌ها کسب کرده است می‌توان به نشان هنر و ادب شوالیه اشاره کرد. آثار برجسته او شامل خاطرات انهدام و ستایش ساندرو بوتیچلی می‌باشد. از نام‌های مستعاری که به آن معروف است فرامرز خبیری می‌باشد. او زاده 8 آبان سال 1319 می‌باشد و ملیتش ایرانی‌ست.

سبک آیدین آغداشلو

سبک آغداشلو روش ریزه کاری و استادکاری در نقاشی کلاسیک بود و بعدا با تاثیرپذیری از کارهای سالوادور دالی، نقاش فراواقع‌گرای اسپانیایی به نقاشی با فرم آزاد پرداخت. آغداشلو با وارد کردن فضاهای سورئال در کارهای خود و نقاشی کردن اشیای معلق که سایه‌ی آن‌ها روی زمین می‌افتد از شیوه بوتیچلی پیروی نمود. آثار او در دوره پیش از انقلاب 1357 تقلیدی از شیوه‌های رنسانس و مکتب فلاندری بود اما پس از انقلاب هنر ایرانی همچون طراحی، نگارگری و خوشنویسی جای هنر ایتالیایی را در کارهای او گرفت. در واقع پس از انقلاب 1357 و جنگ 8ساله بیشتر کارهای آغداشلو با تاثیر از ویرانی‌های جنگ در نماد کلبه‌ها و مناظر متروکه، پنجره‌های پوشیده چوبی سبز رنگ با شیشه‌های شکسته، درهای کهنه با قفل‌های زنگ زده و تصویر تیغه‌های مرگبار که نشانی از موشک‌های فرود آمده بر شهرها بود می‌باشد.

 

کارهای انجام شده توسط آغداشلو

  • نقاشی

آیدین آغداشلو در آبان ماه سال 1393 در گالری اثر در تهران دومین نمایشگاه تکی خود را پس از نمایشگاه در انجمن فرهنگی ایران و آمریکا در سال 1354 افتتاح و برگزار کرد. مجموعه نقاشی‌های او که  عمده کارهایش در یکی از این مجموعه‌ها قرار می‌گیرد شامل: خاطرات انهدام- سال‌های آتش و برف- فاجعه آخرآلزمان- معما- شفاعت فرشتگان- یادداشت‌های باغ ملک

نقاشی‌های آغداشلو در موزه هنرهای معاصر تهران و برخی دیگر از موزه‌های خصوصی نگهداری می‌شود.

  • گرافیک

پوسترهای گرافیکی آغداشلو برای نمایشگاه‌ها، کتاب‌ها و فیلم‌ها شامل موارد زیر است:

شبانه(1383)؛ به کارگردانی امید پنکدار و کیوان علی‌محمدی- طراح صحنه و لباس

هبوط(1372)؛ به کارگردانی احمدرضا معتمدی- طراحی پوستر

کفش‌های میرزا نوروز(1364)؛ به کارگردانی محمد متوسلانی و نویسندگی داریوش فرهنگ- طراحی پوستر

حاجی واشینگتن(1361)؛ به کارگردانی علی حاتمی- طراحی پوستر

  • نوشته‌ها

نوشته‌های او درباره هنرهای تجسمی معاصر و گذشته ایران و جهان در زمینه‌هایی مانند هنر کهن ایرانی، مینیاتور، نقاشی، سفالگری، کاشیکاری و نقد فیلم بوده‌اند. از هواداران هنر ایرانی-اسلامی و خوشنویسی است. آغداشلو همچنین سفرنامه‌هایی از مسافرت‌های خود به سوئیس و نیویورک در آمریکا نوشته است.

  • کتاب‌شناسی

از جمله کتاب‌های آغداشلو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

از خوشی و حسرت‌ها- برگزیده مقاله‌ها، آقا لطفعلی صورتگر شیرازی- درباره لطفعلی، سال‌های آتش و برف- کارهای مربوط به مجموعه‌ای با همین نام انتشارات کتاب آبان، از پیدا و پنهان- گفتگویی بلند با اصغر عبداللهی و محمد عبدی، گفتارها و گفتگوهای دیگر برگزیده مقاله‌ها و گفتگوها و کتابی دیگر به نام آسمانی و زمینی- نگاهی به خوشنویسی ایرانی از آغاز تا کنون، از دور و نزدیک- 45 مقاله و گفتگو درباره سینما انتشارات کتاب آبان

 

اتهامات وارد شده به آیدین داغشلو

در پاییز سال 1396 تصویر چند ایمیل در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که فرستنده آن ایمیل آیدین آغداشلو عنوان شده بود که محتوایی نامناسب به همراه داشت و بعد از آن موجب عکس‌المعل‌های فراوانی شد. اتحاماتی که به او وارد شد بسیار زشت و غیر قابل قبول است. داغشلو بعد از آن تلاش‌های فراوانی کرد تا بتواند بی‌گناهی خود را ثابت کند و از این  اتهاماتی که به او وارد شده است پا بیرون بکشد.

 

سخن آخر

آغداشلو که استادی هنرمند و خوش ذوق در زمینه هنر، نوشتن و بسیاری از موارد دیگر به حساب می‌آید، نقاشی‌های خود را با ظرافتی خاص و با گواش روی بوم می‌کشید. او در آغاز تکنیک گواش را برای دو مجموعه خاطرات انهدام و سال‌های آتش و برف و نقاشی‌ها بزرگ به کار می‌‌برد.

مورد دیگر که در انتها لازم است درباره داغشلو بدانید اینست که در تهران در حال حاضر زندگی می‌کند و بیشتر وقت خودش را در آتلیه شخصی خود در این شهر سپری می‌کند. این آتلیه محل کار او بر روی نقاشی‌ها و پژوهش‌های هنری او و نیز محل نگهداری ظروف و اشیای قدیمی مربوط به سده‌های گذشته است که وی در کارهای خود از آن‌ها بهره می‌برد. شما می‌توانید پیج اینستاگرام او را در حال حاضر دنبال کنید و مطالب جدیدی که می‌گذارد به راحتی باخبر شوید و از آن بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *