لالیگا

بررسی لیگ اسپانیا و نقل و انتقالات لالیگا

امسال لیگ اسپانیا به خاطر فینالیست شدن سویا در لیگ اروپا و حضور بارسلونا در مراحل حذفی لیگ قهرمانان با بی نظمی عجیبی آغاز شده است. بعضی تیم‌ها مثل بارسلونا، اتلتیکو مادرید و سویا 3 بازی انجام داده‌اند. رئال مادرید 4 بازی انجام داده است و بعضی تیم‌ها 5 بازی را پشت سر گذاشته‌اند. اما به نظر می‌رسد رئال مادرید و بارسلونا باز هم مدعیان اصلی کسب جام باشند اگرچه باید مروری جدی بر دیگر مدعیان هم داشت. در ادامه با بررسی لیگ اسپانیا و نقل و انتقالات لالیگا با ما همراه باشید …

 

رئال و زیدان عصبانی از نقل و انتقالات خلوت

رئال مادرید و زیدان

به صدر جدول لالیگا که نگاه می‌کنیم قهرمان فصل گذشته را در جایگاه نخست می‌بینیم. رئال مادرید با 10 امتیاز در صدر است و تنها در بازی ابتدایی فصل برابر سوسیداد نتوانست به پیروزی برسد. با وجود این صدرنشینی زیدان خوشحال نیست و در کنفرانس مطبوعاتی اخیر با کلافگی به سوالات تکراری خبرنگاران در مورد فصل نقل و انتقالات پاسخ داد و گفت هر اتفاقی ممکن است بیافتد. اتفاقی که با سیاست نقل و انتقالاتی پرز در تضاد است و احتمالا اتفاق خاصی نخواهد افتاد. زیدان علاقه زیادی داشت که برای پست مدافع میانی اشکرینیار را جذب کند تا در صورت مصدومیت احتمالی واران یا راموس مجبور نباشد بار دیگر به میلیتائو اطمینان کند. از طرفی رئال جایگزینی جدی در پست کاسیمیرو و کروس ندارد و هر اتفاق بدی برای این دو نفر قدرت رئال مادرید را کاهش می‌دهد. بنزما هم در سنی قرار دارد که هر لحظه ممکن است دورانش تمام شود اما آلترناتیو او روی نیمکت لوکا یوویچ صرب است که خرید سرخود او توسط پرز در ابتدای فصل گذشته هزینه زیادی روی دست رئال گذاشته است. زیدان به بازی او اعتقاد چندانی ندارد و عملکرد او در رئال معمولا ناامید کننده بوده است. از شانس بد زیدان این بار مصدومیت‌ها از ابتدای فصل شروع شده‌اند و کروس، کارواخال و اودریوزولا جایگزین او فعلا مصدوم هستند و هازارد هم به این زودی‌ها قرار نیست از دوران آمادگی پس از مصدومیت خلاص شود و به ترکیب اصلی رئال مادرید برسد. شاید کاوانی و اوبامیانگ می‌توانستند خریدهای خوبی در خط حمله رئال باشند که سیاست نقل و انتقالاتی پرز مبنی بر خرید نوزادان برزیلی این اجازه را نمی‌دهد. آن چیزی که تا اینجای کار جلوی افت رئال مادرید را گرفته است عملکرد درخشان وینسیوس، والورده و کورتوا است اگرچه با فشرده شدن مسابقات و سر رسیدن لیگ قهرمانان دیگر نمی‌توان تمام و کمال روی توان آنها حساب کرد. دلیل این همه انفعال در فصل نقل و انتقالات جدا از بحث جوانگرایی برزیلی پرز به نیو برنابئو یا برنابئوی جدید بر می‌گردد که یک پروژه تفریحی، ورزشی و فرهنگی در شهر مادرید است. پرز تمام تمرکز مالی خود را روی آن گذاشته تا در مدت کوتاهی از این پروژه رونمایی کند و شایعه است که امباپه در نیو برنابئو به هواداران معرفی خواهد شد. خریدی که یکی از آرزوهای نقل و انتقالاتی پرز است و باید دید که زیدان هم می‌تواند تا آن زمان رفتار پرز را تحمل کند یا مانند دو فصل قبل خداحافظی می‌کند و به فکر یک چالش جدید می‌افتد. اگر کوچک بودن رئال یک ضعف است، انسجام و روحیه برتری طلبی و عطش جوانهایی مثل اودگارد، وینسیوس و والورده هم یک نقطه اتکا برای رئال مادرید در فصل پیش رو خواهد بود. در حال حاضر مثل فصل گذشته رئال بهترین تیم لالیگا است و کیفیت بهتری از دیگر تیم‌ها دارد و باید دید رقبا می‌توانند در کیفیت خود ارتقای خاصی بدهند یا نه!

 

بارسلونای کومان؛ بازگشت به اصول

کومان و بارسلونا

بعد از شکست خفت بار برابر بایرن مونیخ وقت تغییرات اساسی فرا رسیده بود. ستین یک اشتباه مهلک در بارسا بود که باید رفع می‌شد. کومان گزینه‌ای در دسترس و آشنا با فلسفه بارسلونا بود. کسی که می‌توانست آنها را از نو بسازد. اما کاهش شدید بودجه بارسا کمی دست او را برای بازسازی سریع تنگ کرده است.

تا اینجا تنها “دِست” از آژاکس و پیانیچ از یوونتوس راهی بارسلونا شده اند و زمزمه‌هایی برای خرید دیپای هم شنیده می‌شود. آنها در این پنجره با سوارز، ویدال و راکیتیچ خداحافظی کردند و گامی بلند به سوی جوانگرایی برداشته اند. دلیل این اتفاق آن است که کومان اولین نقطه ضعف بارسلونا را در کاهش دوندگی تیم در فصول اخیر می‌دانست.

برای همین کوتینیو از بایرن قهرمان اروپا بازگشت و همراه “فاتی” به ترکیب اصلی تیم اضافه شدند. حتی در ترکیب این تیم برابر سویا که بازی مهمی در فصل به حساب می‌آید نتو و آراوجو در ترکیب بارسلونا حضور داشتند و یک جاه‌طلبی تازه را شروع کردند. ویژگی مهم مربیگری کومان همین شجاعت است که قبلا در لیگ برتر انگلیس هم آن را به رخ کشیده بود. باید هنوز هم نشست و تماشا کرد تا ساختمان کاملش را بسازد و بعد قضاوت کرد.

 

تا اینجای کار “انزو فاتی” مهم‌ترین شعبده کومان در بارسلونا است و به دردسر اصلی رقبای اصلی بارسلونا بدل شده است. می‌توان برای او بازیکنی فراتر از آینده بازیکنانی مثل پدرو در نظر گرفت و بعید نیست او یک ستاره فوق العاده در آینده بارسا باشد.

او یکی از کسانی است که سرعت گردش توپ و پرس را در بارسلونای کومان افزایش داده اند و طرفداران بارسلونا را به آینده امیدوار می‌کنند. اما اگر طرفدار بارسلونا هستید باید برای شرط بستن روی قهرمانی بارسلونا چند هفته ای صبر کنید تا کومان و تیمش تکلیف امتیازات مهم را تعیین کنند.

میانگین سنی بارسلونا نزدیک به ۴ سال جوان‌تر شده است و این بی تجربگی در بازی‌های بزرگ مشکل زا خواهد بود. اگر دیپای به ایالت کاتالان‌ها بیاید مثل او، مسی و گریزمان احتمالا مخوف‌ترین مثلث تهاجمی اسپانیا خواهد بود و آن وقت بیشتر می‌توان روی این بارسا برای قهرمانی حساب کرد.

 

اتلتیکو مادرید؛ بولدوزر تنها خراب می‌کند

بارسلونا و رئال مادرید در دو سال اخیر بازیکنان زیادی از دست داده‌اند و طبیعتا بخشی از کیفیت خود را از دست داده‌اند. اما اتلتیکو مادرید با وجود تقویت و خریدهای بیشتر باز هم به قهرمانی نزدیک نشده است. سیمئونه این فصل سوارز را هم از بارسا تحویل گرفت تا همراه کاستا بداخلاق ترین خط حمله اروپا را تشکیل بدهند. حتی خود کاستا به شوخی گفت:« خوشحالم که سوارز حالا یکی از بازیکنان تیم ماست و ما دو نفر می‌توانیم در کنار هم کار کنیم. من می‌توانم با بازیکنان دیگر بجنگم و او هم آنها را گاز بگیرد! نمی‌دانم واقعاً چرا بارسلونا به او اجازه خروج داد.»

این زوج قدرت بالایی در گلزنی و آزار و اذیت خط دفاعی رقیبان خواهد داشت اما مانعی که برای موفقیت اتلتیکو وجود دارد از ذهنیت سیمئونه می‌آید. بازی تیم او بیشتر بر اساس تخریب شکل گرفته است تا ساختن و پرداختن. این شکل از بازی در لیگ اسپانیا معمولا باعث می‌شود امتیازات مهمی برابر تیم‌های کوچک اسپانیا از دست برود و آن‌هایی که با استراتژی دفاعی برابر اتلتیکو قرار می‌گیرند امتیازات را از چنگ اتلتیکو در می‌آورند. اگر این تیم در فصل پیش رو بتواند سازنده‌تر فوتبال بازی کند شانس کمی برای فتح لالیگا ندارد و موفق خواهد شد. سیمئونه عامل موفقیت های بزرگ اتلتیکو در همه این سال‌ها بوده است و باید با تغییر ذهنیت خودش تیم دوم شهر مادرید را به موفقیت بزرگ دیگری برساند. اما به هر حال آنها شانس قطعی کسب سهمیه دارند. اگرچه تا به حال تنها 5 امتیاز از 3 بازی به دست آورده‌اند.

 

لوپتگی؛ گمشده سویا

لوپتگی و سویا

شاید لوپتگیِ تاکتیسین گزینه خوبی برای مربیگری در رئال مادرید نبود اما از بدو ورود به سویا این تیم را تغییر داد و با 5-4-1 مورد علاقه‌اش سویا را بار دیگر به قهرمانی یورو لیگ رساند. تفاوت تیم او با سویاهای گذشته این است که این تیم برابر تیم‌های پر قدرت هم تسلط خوبی دارد. شاید بتوان گفت تنها چیزی که باعث شد قهرمان سوپرکاپ اروپا نشوند بدشانسی بود و آنها کاملا پایاپای با بایرن مونیخ بازی کردند. تنها مشکل سویایی‌ها این است که نمی‌توانند بازیکنان گران قیمت و تاثیرگذار به خدمت بگیرند. در سالهای آینده و خرید بازیکنان بهتر می‌توانند به تیم‌های مدعی لالیگا اضافه شوند و حتی به جام هم فکر کنند. لوپتگی توانایی خوبی در تیم‌سازی برای تیم‌های متوسط اروپا دارد و قبلا این را در پورتو هم اثبات کرده‌ است. در بازی آخر خود برابر بارسا هم عالی بودند و هم امتیاز با بارسلونا در جدول مسابقات از 3 مسابقه 7 امتیاز گرفته‌اند و با این کیفیت به سهمیه بسیار نزدیک هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *