استراماچونی

آندرآ استراماچونی از واقعیت تا رویای استقلال

استراماچونی کیست ؟

استراماچونی مربی 44 ساله ایتالیایی متولد شهر رم که سابقه حضور روی نیمکت های اینتر، اودینزه، پاناتینایکوس و اسپارتا پراگ را دارد. او در فصل 98-99 به لیگ برتر ایران، آبی های پایتخت پیوست، با قراردادی 2 ساله و مبلغ 1 میلیون و 600 هزار یورو هدایت این تیم را برعهده گرفت. از همان ابتدا نوع پوشش در کنار زمین و تب و تاب های او نشان دهنده یه مربی جنتلمن با ظاهری جذاب داشت. روزهای ابتدایی شاید نتایج بازی باب میل او و هواداران استقلال نبود اما رفته رفته با سبک خاص خود و ترکیب 3 5 2 داستان فرق کرد و استقلال حالا حریف می طلبید.سبک بازی آبی ها به شکلی متفاوت شده بود که مربی سابق پرسپولیسی ها، علی پروین هم به این نکته اشاره کرد و گفت “تا حالا استقلال را به این خوبی ندیده است و آبی ها بهترین تیم لیگ هستند” همه نگاها به استراماچونی بود که چگونه این تیم را هدایت می کند، زوج قایدی و شیخ دیباته هیچ خط دفاعی را امان نمی دادند و آمار فوق العاده بود.

چرا استراماچونی محبوب هواداران استقلال شد ؟

آندرآ استراماچونی در طول مدتی که سرمربی آبی ها بود، پیروز هفت بازی، چهار تساوی و دو شکست بود که استقلال را به صدر جدول رساند و باعث احترام و عشق هواداران استقلال شد، اما داستان اینگونه رقم نخورد، چندین بار در کنفرانس های مطبوعاتی اعلام کرد که مطالباتش را دریافت نکرده است و به مدیریت باشگاه استقلال از این بابت تذکر داده است، همه اما این را اخطاری از روی احساسات می دیدند، او در آخرین کنفرانس مطبوعاتی اش اعلام کرد که اگر طی 2 هفته مطالباتش از مجاری قانونی به حسابش واریز نکنند از تیم استقلال جدا خواهد شد و بند فسخ یک طرفه در قراردادش را به اجرا درخواهد آورد.

 

حواشی استقلال و استراماچونی

زمان زیادی نگذشت که شایعاتی مبنی بر بازگشت استراماچونی به ایتالیا برای دیدار خانواده اش بوجود آمد و برخی می گفتند او دارد از مرخصی های خود استفاده می کند اما مدیر برنامه های او، پاسترلو در شبکه های مجازی اعلام کرد که سرمربی آبی ها از سمت خود کناره گیری کرده است و قراردادش را به صورت یک طرفه فسخ کرده است. همه هوادران و بازیکنان تیم استقلال از این خبر شک شده بودند و به کادر فنی استقلال حالا بدون مربی بود، استقلالی ها که پس از مدت ها صدر جدول را در اختیار داشتند باید این جایگاه را از دست می دادند چرا که در 2 بازی بعدی خود با مربی گری وریا غفوری (کاپیتان استقلال) به میدان رفتند و امتیازاتی که شاید با وجود استراماچونی به سادگی دریافت می کردند یکی پس از دیگری از دست دادند.

این روند ادامه داشت و هر روز شایعات جدید از سوی سایت ها و کانال های مختلف مبنی بر توافق و بازگشت استراماچونی پخش می شد. اما هواداران استقلال که واقعا از عملکرد مدیریت باشگاه استقلال ناراضی بودند چندین روز پیاپی دست به اعتراضات زدند و در مقابل وزارت ورزش و حتی خیابان باشگاه استقلال تجمع کردند، آن ها شعارهایی در رابطه با استعفای مدیرعامل و بازگشت استراماچونی سر می دادند اما گوش شنوایی نبود تا صدایشان را بشنوند.

 

فرهاد مجیدی جایگزین استراماچونی

در این کش و قوس ها تنها راه مدیران باشگاه استقلال آوردن مربی با محبوبیت بالا بود که کمی از عصابانیت هواداران و بازیکنان کم کند، گزینه اصلی مدیران استقلال “فرهاد مجیدی” بود. که گفته شد فرهاد مجیدی انتخاب سختی کرده است و تیمی را که چندین هفته بدون مربی بوده است باید سر و سامان دهد اما فرهاد خود را برای این چالش بزرگ و عجیب آماده کرده بود.

با اینکه فرهاد مجیدی مربی استقلال بود و بازی ها پیگیری می شد هواداران استقلال هنوز عطش حضور استراماچونی را داشتند و در صفحه اینستاگرام استراماچونی از او درخواست می کردند که به استقلال برگردد، این کامنت ها به قدری زیاد بود که حالا استراماچونی دارای رکورد بیشترین کامنت اینستاگرام است، نزیدیک به 7 میلیون کامنت !!!

 

فرهاد مجیدی و راه استقلال

حواشی و شایعات همچنان با وجود کرونا در اردوی استقلال ادامه داشت تا اینکه فرهاد مجیدی با آبی ها در جام حذفی به قید قرعه با پرسپولیسی ها روبرو شدند، بازی برگزار شد و استقلال در یک بازی جذاب توانست پرسپولیس را از پیش رو بردارد و به فینال مسابقات حذفی برسد، جایی که تراکتورسازی انتظارش را می کشید. همه چیز برای آبی ها خوب بود تا اینکه فرهاد مجیدی در اقدامی عجیب در اینستاگرام از مربی گری استقلال استعفا کرد و با لحن شدیدی از سعادتمند مدیرعامل تیم استقلال انتقاد کرد

 

حواشی ایجاد شده پس از پیروزی در دربی

اینجا بود که شایعات بازگشت استراماچونی کلید خورد، همه هواداران استقلال شک شده بودند و حتی بازیکنان استقلال هم از این حرکت فرهاد مجیدی انتقاد کردند که چرا قبل از فینال جام حذفی این چنین تیم را به حاشیه کشانده و روحیه تیم را تضعیف می کند. این انتقاد کاملا درست بود و موجب درگیری شدیدی میان مدیرعامل استقلال، آقای سعادتمند و فرهاد مجیدی شد، هر کدام دیگری را متهم می کردند که موفقیت استقلال را نمی خواهند.

روز موعود فرا رسید، روزی که سرنوشت قهرمان جام حذفی مشخص می شد و دو تیم استقلال و تراکتور در مشهد باید به مصاف هم میرفتند. سوت شروع بازی زده شد و حواشی ایجاد شده کار دست استقلال داد، استقلال در نیمه ای باور نکردنی که شاید خوشبین ترین هوادار تراکتورسازی هم انتظار آن را نداشت 3 گل دریافت کرد و جو زمین کاملا متشنج بود که 2 تیم برای استراحت به رختکن رفتند. نیمه دوم در شرایطی آغاز شد که استقلال به خود آمده بود و خیلی زود به گل رسید، این گل زود هنگام امید را به تیم استقلال تزریق کرد، همین باعث شده بود که سر تا پا حمله شوند. ساکت الهامی که شرایط را می دید به خوبی میدانست که با این روند تیمش برنده از زمین خارج نخواهد شد، به همین خاطر به دلایلی که کسی متوجه آن نشده است به ایجاد حاشیه پرداخت و با چندین نفر در کنار زمین درگیر شد که داور نهایتا با کارت قرمز او را از زمین اخراج کرد.

استقلال در اوایل دقایق هشتاد گل دوم را توسط ارسلان مطهری وارد دروازه تراکتور کرد، این عملکر با وقت کشی عجیب تراکتوری ها همراه بود که داور در ادامه 90 دقیقه 9 دقیقه وقت تلف شده اعلام کرد، هر چند پس از بازی محاسباتی انجام شد که نشان میداد تراکتورسازی 25 دقیقه از 45 دقیقه نیمه دوم را وقت تلف کرده است. ساکت الهامی در پایان فاتح جام حذفی شد هر چند که پس از بازی بخاطر حواشی بوجود آمده از سوی کمیته انظباطی 6 ماه محروم و به پرداخت 50 میلیون تومان محکوم شد.

خلاصه بازی استقلال و تراکتور (فینال جام حذفی)

 

استراماچونی حالا نزدیک تر از همیشه به استقلال بود و با پایان یافتن فصل همه منتظر خبر بازگشتش بودند، سعادتمند برای باز کردن جایی در قلب هواداران استقلال تمام عزم خود را به کار گرفته بود که این اتفاق بی افتد اما حالا مسئله ای وجود داشت که از دست کادر مدیریتی باشگاه و حتی استراماچونی خارج بود و بند “ممنوعیت جذب مربی و بازیکن خارجی” سد محکمی بود که سر راه استقلال قرار گرفته بود.

این اتفاق پس از مدت ها خشم استراماچونی را برانگیخت که او با این استوری در صفحه اینستاگرامی خود واکنش نشان داد

استوری استراماچونی

در این استوری گفته: من امروز خیلی عصبانی ام، بنظر میرسد فدراسیون صدور مجوز را رد کرده، من هرگز پیشنهادی رو رد نکردم چون اصلا پیشنهادی در کار نبوده است. من احساس شما را درک میکنم آبی دلان می خواهم به شما اجازه دهم کاملاً بدانید. امروز من خیلی ناراحتم.

این گونه بود که گفته می شود پایان مرد ایتالیایی و استقلال را باید به رسمیت بشناسیم و منتظر عواقب این احکام عجیب برای فدراسیون از سوی فیفا باشیم. فیفا پیش تر به ایران اخطار داده است که اگر این بند اجرا شود و ممنوعیت جذب مربی و بازیکن به کار رود فوتبال ایران تعلیق خواهد شد. به نظر شما طلسم استراماچونی و استقلال شکسته خواهد شد؟ پاسخ خودتون رو کامنت کنید

 

استراماچونی: لطفا تمامش کنید

این داستان ادامه دارد، مدیرعامل باشگاه استقلال، آقای سعادتمند در روز گذشته اسنادی را به نمایش گذاشت که پیشنهاد 800 هزار یورویی + 1.200.000 یورویی را به استراماچونی داده اند و او این پیشنهاد را نپذیرفته است. چیزی که باید مورد توجه قرار بگیرید این است که تا کِی این حواشی ادامه پیدا خواهد کرد؟ کی راست می گوید و کی دروغ !!!

این سخنان مدیرعامل استقلال واکنش های جالبی از سوی استراماچونی داشت که در اینستاگرام او منتشر شد. باهم ببینیم:

استوری استراماچونی به زبان فارسی

 

3 دیدگاه برای “آندرآ استراماچونی از واقعیت تا رویای استقلال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *